Obecnie, w przedszkolach znajduje się mnóstwo różnorodnych zabawek, których stosowanie ma nie tylko na celu zapewnienie dzieciom rozrywki. Nauka poprzez zabawę to jedna z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych metod w przypadku dzieci. Jak wiadomo, kilkuletnie maluchy dość szybko się nudzą. Dlatego więc stosuje się zabawki kreatywne oraz gry, które zaciekawią dzieci i zajmą je na długi czas. Porządne i pomysłowo stworzone gry, to takie, do których dzieciaki chcą często wracać. Maluchy zwracają uwagę przede wszystkim na te gry, które są dla nich atrakcyjne pod względem wyglądu. Kolorowe obrazki na okładce, karty ze zwierzętami lub kwiatami oraz inne przyjazne dla oczu elementy, często będą wykorzystywane przez dzieci.

Jaki wpływ mają takie zabawki na najmłodsze dzieci? – Zabawki, które służą przede wszystkim edukacji dzieci, powodują wzrost wiedzy u dzieci. Wiedza ta może dotyczyć dosłownie wszystkiego. W zależności od gry i jej rodzaju, maluchy mają szansę dowiedzieć się ciekawostek historycznych, o zwierzętach, roślinach oraz o codziennych czynnościach. Poza tym, gry te dostarczają emocji, dzięki czemu wiedza uzyskana w jej trakcie, utrwala się i zostaje lepiej zapamiętana.
Wpływ zabawek kreatywnych pozwala również dzieciom odróżniać kształty i dopasowywać w grach klocki do odpowiednich otworów. Często, maluchy mogą mieć również do czynienia z interaktywnymi planszami. Dzięki postępom technologii, zabawki również są coraz bardziej nowoczesne i dopasowywane do dzieci.

Kreatywność w tworzeniu zabawek, pomaga lepiej zrozumieć świat i dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Dzieci w wieku przedszkolnym korzystają przede wszystkim z zabawek i gier. Im bardziej są one kreatywne, tym lepiej mogą wpłynąć na maluchy i ich wiedzę. Pozornie łatwo zdobyte informacje z gier są dla dzieci pierwszymi ważnymi ciekawostkami o świecie. Im więcej dziecko wie, tym dla niego lepiej. Zawsze, jak to w przypadku dzieci bywa, maluchy chwalą się swoją wiedzą dorosłym. Brnie udziału we wspólnej grze i wykazywanie się wiedzą, jest dla niejednego dziecka ogromnym powodem do dumy.

Korzyści ze stosowania zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne, jak sama nazwa wskazuje, pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Maluchy mają szansę na wypracowanie niektórych ruchów i motoryki. Poprawne przelewanie wody, nawlekanie koralików czy chociażby odpowiednie i stabilne trzymanie sztućców w dłoniach, to dla małych dzieci ogromny sukces. Właściwie dopasowywane przedmioty, umieszczanie zabawek w koszu lub na półkach, to również czynności, które mają znamienity wpływ na rozwój dzieci i ich wyobraźnię. W dzisiejszych czasach, rozwój dzieci stanowi priorytet dla ich rodziców, wychowawców oraz dyrektorów placówek wychowawczych oraz przedszkoli. Dlatego, by ułatwić dzieciom rozwój, sale przedszkolne zaopatrywane są w wymyślne i nowoczesne gry, w różnego rodzaju zabawki, klocki, zestawy do malowania oraz akcesoria edukacyjne. Istotne są również zabawki sensoryczne, które też zaliczają się do grona kreatywnych. Dzieci, które mają dostęp do kreatywnych zabawek i gier, mają szansę szybko i trwale zdobywać wiedzę o świecie krok po kroku. Ze względu na różnorodność zabawek, maluchy codziennie mogą używać inne gry, co jakiś czas powracając do ulubionych. Umiejętności oraz wiedza, jaka zdobywana jest podczas grania w gry, jest dla dziecka ogromna i zazwyczaj zostaje ona na długo w głowie dziecka.