W dzisiejszych czasach komputer często jest niezbędny do pracy i do normalnego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że każdy człowiek chce, aby jego sprzęt był sprawny i szybki. Niestety czasem zdarza się tak, iż sprzęt odmawia posłuszeństwa i trzeba go naprawić. Co najczęściej sprawia problemy w komputerach stacjonarnych i laptopach? Z jakimi usterkami ludzie zgłaszają się do serwisu sprzętowego? Kiedy lepiej jest wybrać się właśnie do serwisu, a nie do sklepu po nowy sprzęt?

Typowe, najczęściej zgłaszane usterki

Pierwszą z najczęściej zgłaszanych usterek, z którymi muszą poradzić sobie fachowcy, to awaria zasilacza. Kiedy komputer w ogóle nie chce się uruchomić, nie oznacza to jeszcze, że przestał on działać całkowicie. Często winę za brak uruchomiania ponosi zasilacz, który często może się przepalać. Czasami można pod komputer podłączyć inny zasilacz, ale najlepiej zrobić to pod fachowym okiem, wtedy będzie znacznie bezpiecznej.
naprawa komputeraJeżeli jednak nawet po zmianie zasilacza, komputer nie chce się uruchomić, to znak, że może być uszkodzona płyta główna. Awarie tej płyty, do której przecież podłącza się inne podzespoły, to dość częste zjawisko. Warto zatem oddać komputer do naprawy, gdzie specjaliści z Nano serwis naprawią komputer i zajmą się płytą główną. Jest to dość ważne, ponieważ sama płyta główna jest dość delikatnym układem. Czasami zdarzy się tak, że to przymocowane do niej podzespoły były powodem awarii, jednak czasami to sama płyta główna jest awaryjna. W wielu przypadkach zaniesienie płyty głównej do serwisu sprzętowego będzie wiązać się z jej wymianą na nową.

Jakie awarie jeszcze zdarzają się w komputerach?

Czasami zdarza się tak, że w komputerze psuje się pamięć RAM i sprzęt po kilkukrotnym wydaniu z siebie piszczącego dźwięku, nie chce się już dalej uruchomić. Ten dźwięk to informacja dla osoby serwisującej sprzęt, o tym, co w komputerze jest do naprawy, czyli właśnie pamięć RAM. Oprócz RAMu w komputerze może także zepsuć się karta graficzna, przez co ekran pozostanie czarny i nic się na nim nie wyświetli.

naprawa komputeraTakże, jeżeli podzespoły się przegrzewają, warto udać się z tym do serwisu sprzętowego. Powoduje to bardzo niekomfortowe użytkowanie komputera, który po dłuższej pracy może po prostu samoczynnie się wyłączyć. Oczywiście najczęściej dzieje się tak z komputerami, które są już relatywnie stare. Na szczęście podzespoły można wymienić, a profesjonaliści doskonale wiedzą, jak to zrobić dobrze.
Często także naprawiany jest dysk twardy, którego awaria sprawia, nie widać go w systemie operacyjnym. Profesjonaliści nie tylko sprawdzą najpierw, czy dysk twardy jest widoczny w BIOSie, ale także dokonają wszelkich niezbędnych napraw, jeżeli okaże się, że w BIOSie go nie ma. W serwisie sprzętu często naprawia się także obudowę komputera, wymienia niedziałające klawisze, czy gniazdka USB. Jeżeli przycisk POWER nie działa, jak należy, to serwisanci spokojnie poradzą sobie z taką awarią.

Kiedy naprawiać, kiedy zainwestować w nowe?

Naprawiać komputer warto w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy koszt naprawy nie przekroczy kosztu nowego sprzętu. Jednak to nie jedyny przypadek. W momencie, w którym na komputerze znajdują się ważne dane, potrzebne do pracy, wtedy także warto jest iść do serwisu, żeby całość została odzyskana. Z kolei kupno komputera warto rozważyć wtedy, gdy naprawa starego będzie znacznie kosztowniejsza od nowego sprzętu.