Współcześnie technologia poszła tak bardzo do przodu, że niekiedy nie pamiętamy sprzętu, z którego korzystaliśmy jeszcze kilka lat temu. Różnice można zauważyć już nie tylko w przypadku telefonów komórkowych czy pojemności dysków komputerowych, ale również w monitorach. Jeszcze kilka lat temu w wielu polskich domach można było spotkać monitory komputerowe kineskopowe. Stosunkowo od niedawna na rynku można spotkać monitory płaskie. 

Ewolucja związana z produkcją coraz to nowocześniejszych monitorów komputerowych doprowadziła do tego, że współcześnie monitory LCD nie są tak niezawodne, jak monitory CRT jeszcze kilka lat temu. Pomimo upływu lat nawet nowoczesny monitory komputerowe ulegają awariom, którymi powinni zająć się specjaliści. Czym różnią się od siebie monitory LCD i CRT? Z jakimi usterkami występującymi w obu rodzajach musimy się zmierzyć?  

Trudno współcześnie wyobrazić sobie pracę bez żadnego wyświetlacza. Stąd też w naszych domowych biurach możemy spotkać różnego rodzaju monitory komputerowe, które wybierane są nie tylko na podstawie nowoczesnej technologii, ale również poprzez ich ponadczasowe zastosowanie. Zarówno monitory kineskopowe, jak i płaskie mają swoje plusy i minusy. 

Kolorowy monitor CRT z kineskopowym tyłem

Chyba każdy pamięta olbrzymie monitory komputerowe z kineskopem, prawda? Niedługo później bardzo szybko zostały one wyparte przez nowoczesne, płaskie monitory LCD. Wiele osób sądzi, że skoro monitory CRT zostały wyparte przez bardziej opływowe modele, to nie posiadają one żadnych zalet. Charakterystyczną cechą monitorów CRT jest zwiększony kąt widzenia obrazu. Pozwala to na częstą zmianę rozdzielczości ekranu, co nie generuje dodatkowych problemów z wyrównaniem obrazu. Jednocześnie w przypadku monitorów CRT, ich czas reakcji, w porównaniu do nowoczesnych LCD jest znacznie szybszy.  

Monitory komputerowe CRT nie wyróżniają się natomiast energooszczędnością. Wadą w tego rodzaju monitorach jest także kiepska jakość obrazu, która mocno różni się od nowoczesnych monitorów komputerowych. Na ich słabą popularność z pewnością przekładają się także duże gabaryty, które nie są praktyczne.

Do największych minusów tego typu monitorów komputerowych należy zwiększona emisja promieniowa, która w przypadku monitorów LCD praktycznie nie występuje.

Płaski monitor LCD – najczęściej wybierane rozwiązanie 

Współcześnie w wielu polskich domach można spotkać monitory LCD. Nic w tym dziwnego – ich specyfikacja jest dostosowana do wysokich wymagań użytkowników. Wysoki kontrast zapewnia doskonałą grafikę, a czas reakcji jest zadowalający – nawet w przypadku wykorzystywania monitorów LCD do grania w wymagające gry komputerowe. 

Monitory LCD są lekkie, a ich matryca została przygotowana tak, aby wyświetlać obraz w jak największej rozdzielczości. W przypadku nowoczesnego sprzętu nie pojawia się problem z migotaniem światła, a poszczególne piksele są od siebie niezależne. Dodatkowo monitory LCD można bez problemu regulować, dostosowując obraz do poziomu swoich oczu. Monitory są również energooszczędne i niemalże nie emitują pola elektromagnetycznego

Najczęstsze problemy i awarie monitorów komputerowych 

Nawet najbardziej wymagający sprzęt na świecie nie będzie idealny i pozbawiony żadnych wad. Dlatego niezależnie od tego, na jaki monitor się zdecydujemy (LCD czy CRT), musimy liczyć się z tym, że kiedyś konieczne będzie oddanie go do naprawy do serwisu. Z jakimi problemami musimy się liczyć w przypadku awarii sprzętu? 

Do najczęstszych problemów z monitorem CRT dochodzi na poziomie układów odchylania pionowego i poziomego. W serwisie bardzo często naprawiane są również układy synchronizacji i przełączania poszczególnych trybów graficznych. Niekiedy problemy dotyczą jedynie wymiany gniazd zasilania 230V, dvi czy hdmi. W starszych modelach CRT konieczna jest także wymiana przewodów sygnałowych, a także regulacja zbieżności, korekcji, kalibracji i geometrii kolorów za pomocą profesjonalnego sprzętu. 

W przypadku monitorów LCD najczęściej zniszczeniu ulegają inwertery, które należy wymienić lub naprawić. Do awarii zalicza się także konieczność naprawy lamp w matrycach, a także taśm i przewodów sygnałowych. Warto jednak pamiętać, że naprawa nowoczesnych monitorów LCD jest znacznie tańsza i łatwiejsza, nawet jeśli problem jest tak zaawansowany jak wymiana procesorów czy przetworników cyfrowych. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do poszczególnych części – zwłaszcza jeśli nie można usunąć awarii poprzez naprawdę i konieczna jest wymiana. 

Serwis monitorów najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie, która sprawnie naprawi usterkę i sprawi, że monitor będzie działać jak nowy.