Specjalista ds. kadr i płac to osoba niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czym zajmuje się tak dokładnie dział kadr?

Lista tych obowiązków jest dosyć długa, dlatego też do osoby poszukiwanej na takie stanowisko oczekuje się dosyć dużo. Tutaj określamy dokładnie, co leży w obowiązkach tzw. kadrowych i kiedy warto w zakresie prowadzenia działu kadr zgłosić się do firmy zewnętrznej.

Co leży w zakresie obowiązków specjalistów ds. kadr?

Ich głównym zadaniem jest prowadzenie dokumentacji firmy. Obejmuje to szereg aspektów, związanych m.in. z kontaktowaniem się z innymi placówkami takimi, jak urząd skarbowy, ZUS, i wiele innych. Oprócz tego osoby te odpowiadają za prawidłowe rozliczenie czasu pracy kierowców. Dotyczy to nie tylko samego faktu obliczenia wysokości wypłaty, lecz też dopilnowania, by pracownik otrzymał ją na czas.

Specjaliści kadrowi obsługują sprawy pracowników, związane z podaniami o urlop czy też zwolnieniami lekarskimi. Odpowiadają oni za przyjmowanie i wydawanie dokumentacji, a także pilnowanie, by wszystkie firmowe procesy związane z prowadzeniem dokumentacji odbywały się zgodnie z prawem.

kadry

Aby tak było, konieczna jest dokładna znajomość obowiązujących aktualnie przepisów prawnych, dlatego też praca ta wymaga od specjalisty bieżącego śledzenia zmian w ustawach. Co więcej, kadrowi muszą zadbać o to, by najważniejsze informacje, m.in. o zmianach w prawie docierały również do innych pracowników.

Specjaliści ds. kadr zajmują się także sporządzaniem umów zatrudnienia, obejmujących umowę o pracę, umowę o dzieło czy też umowę zlecenie. Innym, bardzo ważnym aspektem jest również znaczący wpływ na decyzję o zatrudnieniu lub zwolnieniu pracownika – to właśnie kadrowi sprawdzają kwalifikacje potencjalnych kandydatów i monitorują, czy obecny personel prawidłowo wykonuje swoje obowiązki. To pracownicy działu kadr decydują, jakich kursów dokształcających potrzebuje dany pracownik, i kiedy należy się na nie udać.

Czy to już wszystko? Okazuje się, że niekoniecznie. Wyżej omówione kwestie dotyczyły tzw. umiejętności twardych, związanych z wiedzą niezbędna do pracy na danym stanowisku. Ogromne znaczenie mają również kompetencje miękkie, obejmujące przede wszystkim umiejętność pracy zespołowej. To często właśnie pracownicy działu kadr podejmują próby łagodzenia konfliktów wśród załogi i monitorują, czy zatrudnieni pracownicy rzeczywiście doskonalą się w wykonywaniu swoich obowiązków.

dział kadr

Kiedy warto skorzystać z działu kadr w firmie zewnętrznej?

Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne, gdy firma zatrudnia więcej niż 50 pracowników, a cały dział kadr obsługuje jedna osoba, która czasem też może być nieobecna. Wypróbowanie takiego rozwiązania to duża oszczędność, dlatego że wyposażenie działu kadr kierowców to dodatkowy wydatek w postaci m.in. zakupienia odpowiedniego sprzętu czy też troska o bieżące szkolenia.

Decydując się na usługi firmy zewnętrznej, np. takiej jak MaWo Group sprawia, że już nie trzeba się o to martwić. Co więcej, firmy zabezpieczone są na wypadek odpowiedzialności cywilnej w razie poważnych nieprawidłowości.

Nawiązanie współpracy z wykwalifikowaną firmą to pewność, że korzystasz z usług pracowników, którzy są zawsze na bieżąco z aktualnie niezbędną wiedzą. Pozwala to uwolnić się od zmartwień dotyczących obsługi prawnej i skupić na prowadzeniu biznesu. Usługi firmy zewnętrznej to jednak nie tylko obsługa kadr i płac. To również dostęp do nowoczesnych narzędzi IT, szkoleń prowadzonych na miarę dokładnie zbadanych potrzeb firmy, czy też pomoc w znalezieniu rozwiązań optymalnych dla wszystkich przedsiębiorców, rozszerzających swoją działalność poza granice kraju.