Decydując się na prowadzenie własnej firmy należy pamiętać o wszystkich kwestiach księgowych z tym związanych. Rozliczanie przychodów oraz wydatków poniesionych w ramach funkcjonowania działalności gospodarczej wcale nie musi być takie skomplikowane, jeśli korzystamy z odpowiedniej pomocy firm zewnętrznych oraz specjalistycznego oprogramowania do prowadzenia pełnej księgowości online

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi, aplikacji i gotowego oprogramowania, dzięki któremu każdy przedsiębiorca będzie mógł samodzielni wystawić i rozliczyć faktury, spisać wszystkie przychody, poniesione koszty oraz wyliczyć kwotę podatku do zapłaty do Urzędu Skarbowego. Na jakiego typu aplikacje warto zwrócić uwagę? 

Profesjonalne oprogramowanie do prowadzenia pełnej księgowości online 

Wielu początkujących przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy będzie w stanie poradzić sobie z samodzielnym prowadzeniem księgowości firmy. Niektóre kwestie podatkowe z pewnością sprawią mu wiele problemów, ale z czasem nabierze doświadczenia i wykorzysta zdobytą wiedzę do sprawnego rozliczania wydatków przedsiębiorstwa. 

Duży wybór specjalistycznego oprogramowania do prowadzenia pełnej księgowości online to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy pragną samodzielnie zająć się finansami firmy. Obecnie spora część właścicieli działalności gospodarczej decyduje się na outsourcing księgowości w biurach rachunkowych, dzięki czemu mogą skupić się na kwestiach związanych z rozwojem firmy. Jednak w przypadku jednoosobowych działalności, dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie dokumentów księgowych. 

Najlepsze narzędzia do prowadzenia księgowości we własnej firmie 

Z racji tego, że właściciele przedsiębiorstw mogą wybierać spośród dziesiątek programów do prowadzenia własnej działalności, warto porównać najlepsze narzędzia, aby dopasować aplikacje do profilu danej firmy. 

Oprogramowanie do księgowości online InsERT

Programy księgowe firmy InsERT to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na bezstresowym prowadzeniu księgowości. Wynika to z faktu, iż producenci zajmujący się oprogramowaniem InsERT przykładają wagę do bieżącej aktualizacji systemu pod nowe przepisy prawa skarbowego. Dodatkowo wszystkie programy są bardzo proste w obsłudze, a także z łatwością można dopasować je do profilu działalności oraz potrzeb użytkowników. Firma InsERT posiada między innymi programy do: 

  • prowadzenia pełnej księgowości online – Rewizor Next oraz Rewizor GT niezbędnego do rozliczania ksiąg rachunkowych; 
  • prowadzenia księgi przychodów i rozchodów – Rachmistrz nexo oraz Rachmistrz GT przydatnych również do ewidencji podatku zryczałtowanego; 
  • obsługi biur rachunkowych – Biuro nexo oraz Biuro GT, czyli profesjonalnego systemu do kompleksowego prowadzenia biura księgowego. 

Program Comarch ERP XT do prowadzenia zdalnej księgowości

Program, jak i aplikacja mobilna Comarch ERP XT to świetne rozwiązanie dla małych firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Dzięki aplikacji możliwe jest między innymi intuicyjne wystawianie i rozliczanie faktur, prowadzenie ewidencji zryczałtowanej, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz księgowości kontrolowanej. Dodatkowo program umożliwia samodzielne księgowanie wszystkich kosztów dzięki usłudze OCR.

Fakturownia – prosty program księgowości online dla małych przedsiębiorców 

Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają zbyt dużych potrzeb księgowych, mogą bez trudu ograniczyć rozliczanie finansów firmy do jednego programu. Fakturowania umożliwia szybkie i intuicyjne wystawianie faktur VAT. W bardziej zaawansowanych opcjach programu, użytkownicy prowadzący JDG bądź mniejsze przedsiębiorstwa możliwe jest: 

  • prowadzenie pełnej księgowości online i zarządzanie finansami firmy, 
  • przygotowywanie raportów finansowych na podstawie wprowadzonych danych, 
  • skorzystania z programu do księgowania drukarek fiskalnych. 

prowadzenie pełnej księgowości online - zespół

Czy samodzielne prowadzenie pełnej księgowości online jest trudne? 

Prowadzenie księgowości własnej firmy nie jest tak trudne, jak straszą profesjonaliści. Dostępne na rynku oprogramowania i specjalne narzędzia są na bieżąco aktualizowane tak, aby nie tylko spełniać różne potrzeby właścicieli przedsiębiorstw,  ale również dostosowywane są do obecnych przepisów prawa skarbowego. 

Z podobnych programów korzystają również profesjonalne biura rachunkowe, które w razie wątpliwości i trudności w prowadzeniu pełnej księgowości online, służą pomocą oraz radą. 

Jak wybrać odpowiedni program do księgowości online? 

Wybór odpowiedniego programu do prowadzenia pełnej księgowości online powinien opierać się przede wszystkim na potrzebach działalności, jaką prowadzimy. Inne wymagania będzie miał właściciel małej firmy bądź jednoosobowej działalności gospodarczej, inne zaś biuro rachunkowe specjalizujące się w rozliczaniu dokumentów księgowych dla dużych firm oraz zajmujących się kwestiami z zakresu kadr i płac. Dlatego warto wcześniej dokładnie przeanalizować jakie opcje danego oprogramowania będą niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy pod kątem księgowym.