Współczesne technologie pozwalają na bardziej zaawansowane sposoby druku niż jeszcze kilka lat temu – zwłaszcza do realizacji dobrego projektu. Nie trudno zatem o druk wysokiej jakości, który przyciągnie wzrok potencjalnych klientów.

Do realizacji projektu najczęściej wybiera się profesjonalne drukarnie. Przy złożeniu zamówienia konieczne będzie podanie w jaki sposób ma ono zostać wydrukowane – metodą sitodruku czy druku offsetowego. Niestety, osoby, które nie zajmują się tym na co dzień, mogą mieć problem z określeniem, czym te techniki się różnią i jakie mają przeznaczenie.

Co to jest sitodruk?

W przypadku zamówień na efektowne nadruki, świetnie sprawdzi się wykonanie go techniką sitodruku. Metoda ma długą historię, która wywodzi się od malowania szablonowego, znanego od czasów starożytnych. Do powielania tą techniką niezbędne jest sito, na którym część oczek jest zasklepiona, a te wolne tworzą matrycę.

Proces drukowania za pomocą tej metody jest zupełnie innych od tych, które znamy na co dzień. Podczas druku gęsta farba jest rozprowadzana po powierzchni matrycy za pomocą rakla. Wychodzi ona jednak tylko poprzez wolne oczka, już bezpośrednio na zadrukowywany przedmiot.

Efekt druku techniką sitodruku jest niezwykły, a jednocześnie wyróżnia się trwałością w porównaniu do ich metod. Nadruki są odporne na:

  • wilgoć,
  • promieniowanie słoneczne UV,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • pranie w wysokich temperaturach.

Zastosowanie sitodruku – na czym można go użyć?

Drukowanie metodą sitodruku sprawdza się na wielu typach przedmiotów – tkanin, wykonanych z między innymi bawełny czy dzianiny, a także na drewnie. Można nim znakować nie tylko odzież i akcesoria, ale także parasole, gadżety skórzane oraz plastikowe. Dodatkowo istnieje możliwość stosowania go na zarówno płaskich powierzchniach, jak i cylindrycznych.

offset

Kiedy możemy mówić o druku offsetowym?

Mianem druku offsetowego określa się technikę, w której obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy na podłoże. Odbywa się to za pomocą odbicia na bębnie pokrytym gumą, a miejscem nadruku jest zazwyczaj papier lub inny materiał, na którym ma pojawić się znakowanie.

Do druku wykorzystuje się cztery cylindry, których kolory odpowiadają czterem podstawowym barwom drukarskim – czarny, magenta, żółty i cyjan. Z racji tego, że jest to jedna z tańszych metod druku, stała się popularna w przemyśle oraz marketingu.

Druk offsetowy dzielimy na dwa rodzaje – arkuszowy i zwojowy. Pierwszy z nich stosowany jest do druku plakatów, ulotek, katalogów czy wizytówek. Z racji tego, że do tej metody druku stosuje się odpychanie i przyciąganie wody, farba zyskuje właściwości hydrofobowe.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy gwarantuje klientom znacznie lepszą jakość druku niż sitodruk. Niestety wcześniejsze przygotowanie matrycy sprawia, że jest to dosyć droga metoda jeśli planujemy mały nakład.

Na całe szczęście koszty początkowego przygotowania nie będą problemem w przypadku dużej ilości zamówionych sztuk. Okazuje się bowiem, że druk techniką offsetową jest znacznie tańszy w przypadku większej ilości egzemplarzy.

Czym się różni sitodruk od druku offsetowego?

Sitodruk i offset to dwie różne metody druku. Pierwsza z nich świetnie sprawdzi się przy drukowaniu małych nakładów. Znakowanie będzie wyróżniało się szczegółami oraz niesamowitą jakością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Natomiast w przypadku większej ilości potrzebnych egzemplarzy – konieczne będzie zamówienie ich w druku offsetowym. Dzięki temu po poniesieniu stosunkowo niskich kosztów, otrzymamy znacznie więcej oznakowanych materiałów.