Duże psy rasowe często cierpią na wiele dolegliwości zdrowotnych. Problemy te spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi, ale także wynikają z budowy i wielkości czworonogów.

Jakie dolegliwości mogą mieć psy dużych rozmiarów?

Duże psy często miewają problemy ze stawami, które są przeciążone. Objawia się to bólem, który nie pozwala zwierzakowi na swobodną zabawę i bieganie. Na ogół właściciel szybko może zauważyć u swojego pupila, że dzieje się coś niedobrego. Do ras, u których zazwyczaj występują takie problemy zaliczamy np. rottweilery, labradory, owczarki czy dobermany. Masa ciała tych psów jest bardzo duża, przez co negatywnie wpływa na kończyny i powoduje częste przeciążenia. Ponadto wiele problemów ze stawami jest uwarunkowane genetycznie i jest nieuleczalne.

Za przykład można tutaj podać np. artrozę, która jest zwyrodnieniową chorobą stawów. Artroza u psów to patologicznie przewlekły proces, prowadzący do zniszczenia chrząstki stawowej u psa. Najczęściej choroba ta dotyka stawy biodrowe, ale zdarza się, że obejmie również kręgosłup i nogi psa.

problemy ze stawami u dużych psów

Problemy ze stawami – jak można pomóc pupilowi?

 

Decydując się na dużego psa, przyszli właściciele powinni być świadomi, że ich czworonóg jest narażony na choroby stawów. Wynika to często z masy psów i ważne jest, aby dbać o jego odpowiednią i zbilansowaną dietę – dzięki temu obniża się ryzyko otyłości, która często jest powodem problemów ze stawami u psów. Czasem zdarza się, że choroby stawów wynikają z problemów genetycznych i są wrodzone. Wówczas istotna jest pomoc weterynarza, który dokładnie zbada problem i rozpocznie leczenie.

Ważna jest obserwacja pupila i jeśli wykazuje on trudność ze wstawaniem z legowiska lub ma problemy z chodzeniem i bieganiem, należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty. Problemy ze stawami najczęściej ukazują się kulawizną, sztywnością lub opuchlizną – istotne jednak, aby nie doprowadzić do tego stanu. 

 

suplementy poprawiacjące kondycję stawów dużych psów

Zmniejszenie ryzyka chorób stawów – odpowiednia suplementacja

Duże psy przede wszystkim powinny być suplementowane odpowiednimi preparatami na stawy. Suplementy wzmacniają odnowę chrząstki stawowej, zapewniają prawidłowe i sprawne jej funkcjonowanie, a ponadto wspomagają sprawność ruchową psa. Dobrej jakości preparaty mają działanie przeciwzapalne, a także działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Najczęściej w składzie takich suplementów można znaleźć glukozaminę oraz chondroitynę, które są podstawowymi składnikami substancji międzykomórkowej w tkance chrzęstnej. Glukozamina i chondroityna uczestniczą w regeneracji chrząstki stawowej oraz zapobiegają mikrouszkodzeniom, które mogą powstać podczas zabawy i intensywnego ruchu zwierzaka. Składniki te, dodatkowo zapobiegają stanom zapalnym i pozytywnie wpływają na kondycję tkanki chrzęstnej u psa.

Dobrej jakości suplementy powinny zawierać również hialuronian sodu, który zapewnia odpowiednie nawilżenie stawów, które jest niezmiernie istotne. Składnik ten działa jak amortyzator – redukuje tarcie między pracującymi kośćmi. W składzie suplementu powinien pojawić się także kwas askorbinowy i mangan, które są niezbędne w syntezie kolagenu.

Jakie suplementy dla psów wybrać?

Najlepiej zakupić suplementy u weterynarzy – posiadają oni, w swoich gabinetach, specjalistyczne preparaty lecznicze, poprawiające funkcjonowanie stawów i tkanki chrzęstnej. Ważne, aby produkt był odpowiednio skomponowany i zbilansowany. Istotne jest, aby w swoim składzie zawierał glukozaminę i chondroitynę. To właśnie te składniki są niezbędne do regeneracji chrząstki stawowej, zapobiegają mikrouszkodzeniom, stanom zapalnym i pozytywnie wpływają na kondycję tkanki chrzęstnej u psa.

Sprawdzonym producentem leków dla psów na stawy jest firma Biowet Puławy. W firmie wdrożony został Farmaceutyczny System Jakości, obejmujący wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania, zgodnie z wytycznymi Ustawy Prawa Farmaceutycznego i Dyrektyw Europejskich. Ponadto wszystkie produkty wytwarzane są stosownie do wymagań GMP – w odpowiednich pomieszczeniach z zastosowaniem nowoczesnych technologii i aparatury, pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.