Biotyna jest witaminą z grupy B, zwaną również witaminą H, witaminą B7 i witaminą B8. Jest to jedna z najbardziej aktywnych witamin pozwalających dbać o dobrą jakość skóry i sierści. Dbając o kondycję sierści, trzeba zacząć najpierw od dobrej kondycji skóry. Biotyna wspomaga różnicowanie się komórek skóry i umożliwia regenerację jej zewnętrznych warstw. Wspomaga również tworzenie się poduszek łap i paznokci oraz przyczynia się do mechanicznej stabilności tkanek skóry. Witamina ta jest również wykorzystywana do wzrostu komórek, produkcji kwasów tłuszczowych oraz w metabolizmie tłuszczów i aminokwasów. Należy dodać, że pomaga również regulować poziom cukru we krwi, a także korzystnie wpływa na układ nerwowy.

Biotyna w suplemencie diety dla psa

Pomimo wielu funkcji, którą biotyna odgrywa w organizmie psów, potrzeba włączenia tej witaminy w codzienną dietę jest minimalna, ponieważ zwierzęta są w stanie produkować ją przez bakterie obecne w jelicie grubym. Jednak w przypadku stosowania antybiotyków, które zmniejszają ilość tych bakterii na poziomie jelitowym, może to wymagać zwiększenia zapotrzebowania pokarmowego na biotynę i może się okazać, że dodatkowa suplementacja będzie konieczna. Będzie to zależało oczywiście od czasu trwania leczenia.

preparaty witaminowe dla psów na piękną sierść

Co ciekawe, jeden z powodów niedoboru biotyny to wysokie spożycie surowego białka jaj. Surowe białko jaja zawiera białko zwane „awidyną”, które uniemożliwia jelitowe wchłanianie biotyny. Białko to jest jednak denaturowane i traci swoje działanie poprzez gotowanie, dzięki czemu nie ma problemów z wchłanianiem. Dlatego nigdy nie powinniśmy podawać surowych jaj naszym zwierzętom domowym, między innymi po to, aby nie powodować niedoboru biotyny.

Pozostałe witaminy i minerały ważne dla sierści psa 

  • witamina A: jej niedobór może spowodować wypadanie sierści;
  • witamina C: jako antyoksydant łagodzi objawy alergii i chorób skóry. Zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji skórnych;
  • witamina E; działa kojąco w infekcjach skóry;
  • kwasy Omega 3: tak jak witamina E, ma właściwości przeciwzapalne i zapobiega wysuszaniu skóry;
  • żelazo: jest podstawowym minerałem w organizmie, ściśle związanym z transportem tlenu we krwi, który odżywia wszystkie tkanki;
  • cynk jest niezbędnym składnikiem do syntezy kolagenu i keratyny, minerału o fundamentalnym znaczeniu dla integralności skóry i jakości sierści. W przypadku młodych zwierząt, jego niedobór powoduje zahamowanie wzrostu, ponieważ jest niezbędny do syntezy białek. Z tego powodu pojawiają się również zmiany skórne, dermatozy, suche i łamliwe włosy oraz skóra i łysienie. Odpowiednia podaż tego minerału w zwykłej paszy nie wymaga dodatkowej suplementacji;
  • miedź: niedobór miedzi w diecie powoduje utratę gęstości sierści. Staje się ona matowa i sucha.

suplementy diety dla psów na lśniącą sierść

Suplementy dla wspomagania lśniącej sierści naszego pupila

Nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać jadłospis dla naszego psa w satysfakcjonujący dla nas sposób i tak, by zapewnić mu wszelkie niezbędne składniki dla prawidłowego wzrostu sierści. Widzimy, że sierść wypada lub traci swój połysk, staje się matowa. Wówczas pomocne mogą się stać dla nas suplementy dla psów na sierść będące kompozycją naturalnych witamin i minerałów idealnie uzupełniające naturalną dietę. Można je zakupić w różnych sklepach internetowych. Przy zakupie tego typu preparatów zawsze stawiajmy na jakość produktu. 

Stosuj suplementy witaminowe, aby dostarczyć Twojemu psu witamin potrzebnych do uzyskania lśniącej, zdrowej sierści!