Do niedawna oświetlenie budynków było stosowane jedynie wewnątrz. Jednak piękno i efektywność jaką dają lampy LED sprawiła, że metoda ta stosowana jest także na zewnątrz budynków. Rola oświetlenia zewnętrznego to przede wszystkim stworzenie niezwykłych efektów świetlnych oraz wyeksponowania wybranych części budynku. Taki system oświetleniowy sprawdza się nie tylko w nowoczesnej architekturze, ale także, w sytuacji, kiedy chcemy uwydatnić piękno budynków zabytkowych. Odpowiednio usytuowane oświetlenie LED sprawia niesamowity efekt i spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również użytkową.

Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzne oświetlenie LED?

Dzięki oświetleniu zewnętrznemu nasza posesja jest bardzo dobrze widoczna, co zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, bo doskonała widoczność sprawia, że nieproszony gość będzie doskonale widoczny zarówno dla nas, jak i czujnych sąsiadów Ponadto oświetlenie zewnętrze przydaje się także podczas prowadzenia biznesu.

Oświetlenie zewnętrze budynku wpływa na ich efektowną ekspozycje, zwłaszcza że poszczególne oświetlenie pomaga wyeksponować wybrane elementy architektoniczne i skoncentrować uwagę obserwatora na danych punktach. Odpowiednie oświetlenie sprawia wrażenie profesjonalizmu i nowoczesności, ponieważ  innowacyjne iluminacje łączą ze sobą dziedziny, takie jak architektura i rozrywka. Jeśli budynek, który chcemy wyróżnić jest ciekawy architektonicznie, możemy też za pomocą oświetlenia podkreślić jego niezwykłą formę i artystyczne zdobienia.

 

Jak dobrze zrealizować efektowne oświetlenie w architekturze?

Oświetlenie zewnętrzne może być nie tylko doskonałą dekoracją elewacji budynku i podkreśleniem jego atrakcyjnych cech architektonicznych, ale także wspaniałą ozdobą dla całej przestrzeni oświetlającej dom, bądź inny budynek, który chcemy oświetlić. Najpiękniejsze efekty uzyskamy stosując punktowe oświetlenie ledowe, skupiając uwagę obserwatora na takich miejscach jak posesja wokół domu bądź ogród.

Ten drugi szczególnie trzeba wziąć pod uwagę i podkreślić oświetleniem takie elementy, jak oczka wodne, ścieżki, schody, drzewka, rabatki z kwiatami, brama wjazdowa, bramka, drzwi wejściowe, altany, miejsce przeznaczone na grilla, czy też wyjątkowe okazy kwiatów. Przy projektowaniu oświetlenia możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów, którzy pomogą nam w efektowny sposób podkreślić wybrany budynek.

oświetlenie biały dom

Co ważne nie musimy martwić się, że duża ilość oświetlenia i lamp typu LED spowoduje, że nasze rachunki za energię elektryczną urosną do niebotycznych rozmiarów, ponieważ nowoczesne i innowacyjne oświetlenie LED jest nie tylko niezwykle trwałe i efektowne, ale także bardzo energooszczędne. Ponadto halogeny, świetlówki lub diody LED mają niezwykłą zdolność, do łączenia się we wspaniałe wzory i zespoły dzięki czemu możemy z powodzeniem zaprojektować niepowtarzalne i fenomenalne oświetlenie, które zachwyci swoim niesamowitym designem. Ogromną popularnością cieszą się także lampy wykorzystujące energię elektryczną, dzięki czemu ich użytkowanie jest w rzeczywistości praktycznie bezpłatne i bardzo opłacalne.

Dlaczego warto stosować oświetlenie LED?

Warto też pamiętać o tym, że oświetlenie typu LED jest niezwykle ekologiczne i przyjazne dla środowiska w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek z wielu powodów. Przede wszystkim nie zawierają w sobie szkodliwych substancji, w które przykładowo wyposażone są jarzeniówki, a także nie przyczyniają się do ocieplania klimatu, jak robią to zwyczajne żarówki, które nie są energooszczędne. Warto mieć to na uwadze jeśli leży nam na sercu ekologia i stan naszej planety. Ponadto oświetlenie ledowe jest o wiele trwalsze niż tradycyjne.

Oznacza to, że nie musimy martwić się wymianą żarówek, awariami itp. Co ważne oświetlenie LED jest dużo bardziej energooszczędne. Nie tylko zaoszczędzimy dużą ilość środków, jakie musielibyśmy w przypadku tradycyjnego oświetlenia przeznaczyć na koszt pokrycia rachunków, ale także nie przyczyniamy się do niepotrzebnego marnowania energii. W dodatku natężenie i odcień światła pochodzącego z żarówek ledowych możemy dowolnie modyfikować, podobnie jak kolor. Dzięki temu mamy pewność, że  zyskamy dokładnie taki efekt oświetlenia, jaki chcemy uzyskać.

Podsumowując, efektowne oświetlenie w architekturze uzyskamy korzystając z wysokiej jakości źródeł światła, czego najlepszym przykładem jest innowacyjne oświetlenie LED. Dzięki ogromnym możliwościom jakie daje nam ten rodzaj oświetlenia, możemy dowolnie modyfikować wygląd oświetlenia naszego budynku mając pewność, że nie zapłacimy z tego powodu ogromnego rachunku za energię elektryczną.