Choć w naszym kraju lato ruszyło już pełną parą, to największe upały dopiero przed nami. Przełom lipca i sierpnia to najgorętsze dni w roku i mimo że wiele ludzi wybiera się w tym czasie na wakacje, by chłodzić się nad wodą lub szuka klimatyzowanych i chłodniejszych miejsc, co w takie upały nie można zapominać, że również naszych czworonożnych przyjaciół trzeba na nie przygotować.

Psy są naprawdę wrażliwymi stworzeniami i dużo bardziej niż ludzie odczuwają wysokie temperatury, dlatego każdy właściciel psów powinien pamiętać o kilku naprawdę ważnych zasadach.

Spacery

Najistotniejszą kwestią są oczywiście spacery z psem. Obowiązek ten należy oczywiście wykonywać niezależnie od pogody, ale jeśli w grę wchodzą upalne dni, to najlepiej ograniczyć wyprowadzanie pupila do dwóch razy dziennie (rano i wieczorem), gdy temperatura nie jest tak wysoka. Spacery te mogą być dłuższe niż standardowo, co zrekompensuje pieskowi mniejszą ilość wyjść.

Jak przygotować się do spaceru?

Wychodząc z domu czy to w upał, czy nawet na poranny lub wieczorny spacer należy pamiętać o odpowiednim asortymencie.

  • Najważniejsze są oczywiście worki na psie odchody, ponieważ niezależnie po jakich rejonach się poruszamy, dbanie o czystość przestrzeni publicznej jest naprawdę ważne.
  • Drugą istotną kwestią jest stały dostęp do wody. Niezależnie czy wybieramy się na krótki spacer czy w dłuższą podróż, psy w upalne dni tracą naprawdę bardzo dużo wody z organizmu, dlatego muszą ją stale uzupełniać. My jako opiekunowie powinniśmy im to zapewnić czy to zabierając ze sobą przenośną miskę, z której można już korzystać w wielu miejscach publicznych, czy to prosząc w restauracji o dostęp do wody, czy po prostu zabierając ze sobą zawsze butelkę z czystą i chłodną wodą.
  • Ostatnią już aspektem jest dobór odpowiedniej obroży. W letnie dni nie może ona zbyt uciskać naszego pupila i najlepiej, gdyby była wykonana z materiału pozwalającego na prawidłowy dopływ powietrza.

Podobnie ma się rzecz z kagańcem. Najlepiej całkowicie z niego zrezygnować, natomiast jeśli pies musi mieć go zakładany nawet podczas letnich spacerów to najlepiej zrezygnować z nylonowych kagańców, a postawić bardziej na kagańce fizjologiczne, w których pies będzie mógł spokojnie oddychać.

Odpowiedni kaganiec jest o tyle ważny, że umożliwia psu prawidłowe dotlenienie. Te czworonożne istoty nie posiadają tak dużo gruczołów potowych i wszystkie toksyny, które wytwarzają się podczas ciepłych dni, są wydalane przez dyszenie. Dlatego też oprócz powyższych aspektów warto zadbać o to, by piesek mógł stale i głęboko dyszeć, co uniemożliwi przegrzanie jego organizmu.

pies

Pielęgnacja

Współcześnie na rynku jest już dostępnych bardzo dużo produktów do pielęgnacji psów. Czasem są one naprawdę bardzo wymyślne i służą nie tylko do czyszczenia pupila, ale także do odżywiania jego skóry i sierści.

Aczkolwiek w ciepłe dni najlepiej sprawdza się hasło „im mniej, tym lepiej”. Psi organizm jest w stanie naturalnie dostosować się do każdych warunków, jeśli tylko człowiek za bardzo w niego nie ingeruje, nawet naturalnymi produktami.  Dlatego też wszelkie odżywki i podobne preparaty nie powinny być stosowane w całym okresie letnim.

Nieco inaczej ma się jednak rzecz ze szczotkowaniem psów. Może się wydawać, że psy posiadające naprawdę dużo sierści bardzo się w upał grzeją, jednak to nieprawda. Sierść stanowi naturalną barierę ochronną dla skóry pupila przed promieniami UV. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy jej w lecie skracać. Aczkolwiek istotne jest to, by regularnie czesać naszego czworonoga, ponieważ wówczas gdy sierść będzie pozbawiona kołtunów i martwych włosów zapewni ona pieskiemu organizmowi najlepszą naturalną wentylację, przez co upały nie będą w ogóle uciążliwe.

Podsumowanie

Widać więc, że choć wiele ludzi wie, jak prawidłowo przygotować się na upalne dni, to przy ferworze podróży i schładzania się nie można zapomnieć o psach. One również odczuwają upał i to bardziej niż ludzie, dlatego podjęcie odpowiednich działań jak np. wczesne lub późne spacery sprawią, że te upalne dni nie będą dla nich tak męczące i grzejące.