Efektywność treningu zależy nie tylko od profesjonalizmu trenera, ale również od akcesoriów, które są przez niego wykorzystywane podczas pracy. Brak efektów może zniechęcająco wpływać na motywację zawodników. Przygotowanie dobrego treningu wymaga stworzenia oprawy, wśród której poruszają się zawodnicy, poprawiając swoją szybkość, gibkość, siłę oraz wytrzymałość.

Akcesoria treningowe stanowią zróżnicowane wyposażenie hal sportowych. Wśród nich znajdują się więc różnego rodzaju tyczki i laski oraz podstawy, pachołki, a także płotki do treningu biegu i skoków oraz plastrony i znaczniki. Mogą być one wykorzystywane w różnych dyscyplinach sportowych. 

Tyczka treningowa

Tyczka treningowa nadaje się do użytku zarówno w hali jak i poza nią. Zestaw składa się z gumowej podstawy, jednej tyczki treningowej o długości 90 centymetrów oraz zatyczki na tyczkę. Ma ona kształt rurki. Można do niej dokupić dodatkowe elementy do stabilizacji dowolnych układów. Tyczki treningowe do slalomu to bardzo popularne zastosowanie tego rodzaju produktów – stworzenie toru przeszkód, który wymaga od zawodników szybkości, zwinności, refleksu, to podstawa dobrego treningu w wielu dyscyplinach sportowych.

Laska gimnastyczna oraz gumowa podstawa

Laskę gimnastyczną można wykorzystywać jako tyczkę slalomową do tworzenia bramek, używając dodatkowych elementów, takich jak łączniki i podstawy gumowe lub jako laska do ćwiczeń gimnastycznych. Ma kształt rurki o długości 90 centymetrów. Dostępne są w różnych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym. Do tyczki można dokupić stabilną podstawę, która spełnia rolę podstawy do zestawu z tyczką. 

tyczki treningowe do slalomu

Pachołki

Nieodzownym elementem treningowym są pachołki, wykonane z wytrzymałego, plastycznego tworzywa, odporne na uszkodzenia mechaniczne w różnych rozmiarach, również ażurowe w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim. Rynek akcesoriów treningowych oferuje również takie z plastikowym nosidłem, które są przeznaczone do ćwiczeń szczególnie w treningu piłkarskim, jak również podczas zajęć w szkole do slalomów, wyścigów lub podstawki do piłki. Opcją dodatkową jest możliwość ułożenia na pachołku tyczki treningowej, dzięki specjalnym wgłębieniom na pachołkach i stworzenia w ten sposób mini płotka treningowego. 

Płotki do treningu

Płotek treningowy przeznaczony do treningu biegów i skoków, gier i zabaw, wykonany jest z tworzywa PVC. Można również zaopatrzyć się w zestaw składający się z dwu pachołków i czerwono–żółtej poprzeczki i wykorzystywać taki płotek także jako pachołek treningowy, który ma z czterech stron otwory oraz na wierzchu specjalne wyżłobienia do umieszczenia tyczki. Po ustawieniu poprzeczki na pachołkach lub otworach tworzymy płotek o wysokości odpowiednio 16 i 7 centymetrów. Taki sprzęt nadaje się do użytku tylko na zewnątrz. Rynek oferuje również płotki treningowe o regulowanej wysokości. Składa się on z dwu gumowych podstaw, trzech tyczek treningowych o długości 90 centymetrów, dwu złączek obrotowych i czterech zatyczek na tyczki. Podstawa gumowa wykonana została z jednego odlanego kawałka gumy. Płotek nadaje się do użytku w hali jak i na zewnątrz. 

Tyczka treningowa ze stabilnymi podstawami

Tyczkę treningową z bardzo stabilnymi i ciężkimi podstawami wykonanymi z gumy można wykorzystywać jako bramkę lub też płotek treningowy. Istnieje możliwość wykorzystywania każdego z elementów w dowolnej konfiguracji, na przykład podstaw z prostymi laskami. Tyczka ma kształt rurek. 

Znaczniki treningowe

Znaczniki treningowe są kolorowymi, lekkimi koszulkami, które zakłada się na stroje sportowe, dzięki czemu trener może podzielić zawodników na dwa lub więcej zespołów w trakcie treningu. Jest to zdecydowanie wygodniejsza forma niż stosowanie przypinanych tymczasowo opasek lub numerków. Są produktami dwustronnymi, niezwykle wygodnymi, nie krępującymi ruchów sportowców i nie utrudniającymi im poruszania się po boisku sportowym. Ze względu na swoje uniwersalne rozmiary mogą służyć wszystkim zawodnikom lub uczniom w szkole. Znaczniki treningowe są koszulkami fluoroscencyjnymi, obszytymi czarną lamówką, widocznymi z daleka lub przy sztucznym oświetleniu, jeśli zawody odbywają się po zmroku. Wykorzystywane są przede wszystkim w czasie treningów, gdy trener dzieli drużynę na mniejsze zespoły. Można je zakupić w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym. Wykonane są z lekkiego i przewiewnego materiału, dlatego zawodnik może ćwiczyć, przy sprzyjającej pogodzie, również w samym znaczniku. W ofercie znajdują się również znaczniki dla seniorów, wykonane z pełnej, grubej, niezwykle wytrzymałej tkaniny, z której produkowane są meczowe koszulki piłkarskie w kolorze zielonym, niebieskim, pomarańczowym i żółtym. 

Przygotowanie skutecznego treningu w dużej mierze zależy od użytego przez trenera sprzętu sportowego.