Do włamania może dojść podczas naszej nieobecności, gdy wyjechaliśmy na urlop, do pracy lub nawet na chwilę do sklepu.

Każda sytuacja dla włamywacza jest dobra i warto pamiętać o tym, że nie istnieją drzwi i okna antywłamaniowe, których nie byłby w stanie pokonać żaden złodziej. Oczywiście tego typu konstrukcję stanową spore utrudnienie dla włamywacza, ale nie są przeszkoda nie do przejścia.

Nie oznacza to jednak, z jesteśmy całkowicie bezsilni, wobec tego typu sytuacji. Istnieje wiele rozwiązań, które skutecznie mogą zniechęcić włamywacza lub w przypadku dokonania kradzieży znaleźć sprawcę zdarzenia.

Unikanie sytuacji sprzyjających włamaniom

Najlepszym działaniem w celu zapobiegania włamaniom jest unikanie sytuacji, które temu sprzyjają. Warto za każdym razem, gdy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna, przez które włamywacz mógłby się dostać do środka. Warto również zadbać o to, aby chować wszystkie wartościowe rzeczy wewnątrz budynku.

Często zdarza się, że złodzieje kradną rowery, kosiarki czy inne tego typu urządzenia z podwórka. Złym pomysłem jest też chwalenie się drogą biżuterią, sprzętem RTV i innych wartościowych rzeczach, jakie posiadamy. Tego typu informacje powinniśmy zachować dla siebie i nie dzielić się nimi ze wszystkimi osobami dookoła.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także utrzymywanie dobrych relacji z naszymi sąsiadami, którzy mogą być darmowym monitoringiem w sytuacji, gdy nie ma nas akurat w domu. Dziwne dźwięki, nieznajome osoby kręcące się obok posiadłości z pewnością przyciągną uwagę sąsiadów, którzy nas o tym powiadomią, lub w poważnej sytuacji zadzwonią na policję.

Niezastąpionym stróżem domu jest także pies. Nawet w sytuacji, gdy nie będzie on w stanie spłoszyć włamywacza, to z pewnością swoim szczekaniem przyciągnie uwagę sąsiadów i osób postronnych, które będą mogły zareagować.

System alarmowy

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie systemów alarmowych. Nawet zwykły alarm działający w przypadku otwarcia drzwi lub okna może skutecznie udaremnić włamanie i szybko przepłoszyć sprawcę. Jest to najprostsza metoda, jednak dająca już całkiem niezłe efekty. Jeśli ktoś potrzebuje wyższego poziomu zabezpieczeń, może zainwestować np. w czujniki ruchu, temperatury i inne tego typu urządzenia.

Alarm może być nastawiony na przepłoszenie intruza za pomocą różnego rodzaju sygnałów dźwiękowych, ale może to być również cichy alarm, o którego aktywacji włamywacz nie wie, a odpowiednie służby lub agencja ochrony otrzymała już zgłoszenie i jest w drodze na miejsce.

Podobny system może się sprawdzić również w celu zabezpieczenia domu przed pożarem, zalaniem, ulatnianiem się gazu lub innymi tego typu niebezpiecznymi sytuacjami. Czujniki dymu, gazu itd. skutecznie wykryją zagrożenie i pozwolą na szybką reakcję ze strony odpowiednich służb, co może uchronić nas od poważnych strat materialnych lub nawet uszczerbku na zdrowiu.

monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny

Monitoring wizyjny to system kamer stosowany w bardzo wielu miejscach, czy to w firmach, magazynach, obiektach użyteczności publicznej czy też po prostu w miejscach publicznych. Coraz częściej w monitoring inwestują również osoby prywatne chcące podnieść poziom bezpieczeństwa na terenie ich posiadłości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ już sama obecność kamer w znaczący sposób podnosić bezpieczeństwo.

Włamywacz, widząc, że dany budynek jest monitorowany, z pewnością zniechęci się do wykonywania czynów niezgodnych z prawem. Jeśli nawet do włamania dojdzie to dzięki monitoringowi mamy dowody, które pozwolą nam znaleźć sprawcę zdarzenia i odzyskać skradzione przedmioty.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także montaż monitoringu sieciowego. Dzięki takiemu systemowi możemy stale kontrolować, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności, praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Jedynym wymogiem w tym przypadku jest dostęp do Internetu oraz posiadanie jakiegoś urządzenia mobilnego np. smartfonu, tabletu czy laptopa.

Inwestując w kamery, warto zakupić takie, które będą dawały wystarczająco dobrą jakość obrazu i działać będą w trybie nocnym. Dzięki temu będziemy mogli obserwować to, co dzieje się na naszej posiadłości nawet w nocy, a to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do włamań.