Kiedy myślimy o podsłuchiwaniu wyobrażamy sobie jakiegoś mrocznego nieznajomego, który chowa się za rogiem, śledzi nas i podsłuchuje nasze rozmowy. Jednak wraz z rozwojem technologii i Internetu rozwinęły się podsłuchy cyfrowe, które mogą wpływać na nasze życie prywatne, karierę i biznes.

Czym jest podsłuchiwanie?

Podsłuchiwanie, jak wiemy w kategoriach laików, polega na potajemnym słuchaniu rozmowy, prywatnej lub innej, której nie jesteśmy aktywnie częścią. W bezpieczeństwie komputerowym definicja ma to samo znaczenie w kategoriach cyfrowych. Jest więc ono definiowane jako nieuprawnione przechwytywanie rozmowy, komunikacji lub transmisji cyfrowej w czasie rzeczywistym. Różne formy komunikacji obejmują rozmowy telefoniczne, e-maile, wiadomości błyskawiczne lub inne usługi internetowe.
Czynności podsłuchiwania zwykle nie powodują zakłóceń w normalnym działaniu podsłuchiwanych systemów. W rzeczywistości, jeśli ktoś podsłuchuje rozmowę nie chce, aby istniała jakaś forma zakłócenia, która może spowodować, że ta rozmowa ustanie. Ponieważ obie strony komunikacji – nadawca i odbiorca – są całkowicie nieświadome, że ich komunikacja jest przechwytywana, a dane są kradzione.

Kto może być narażony na podsłuchiwanie?

Niestety najprostszą odpowiedzią na powyższe pytanie jest: każdy. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś chce uzyskać dostęp do naszych konwersacji. Może być to stalker, który ma niezdrową obsesję na naszym punkcie. Dużo częstszym powodem są jednak finanse. Złodzieje mogą liczyć, że w konwersacjach podamy jakieś dane, które umożliwią uzyskanie dostępu do naszego konta bankowego, maila lub podszycie się pod nas. Co więcej mogą pisać w naszym imieniu do znajomych, żeby pożyczyć pieniądze. Takie przypadki są dużo częstsze niż sądzimy.
Jednak najbardziej narażone na podsłuchiwanie są osoby na wysokich stanowiskach. Dzięki dostępowi do ich rozmów mogą oni przewidzieć działania firmy i biznesu, wykraść jakieś tajemnice, czy stworzyć korzystniejszą ofertę od naszej. Takie sytuacje mogą zniszczyć biznes, którym się zajmujemy, zwłaszcza jeżeli zostaną niewykryte przez dłuższy czas.
Niestety zdarzają się również poważniejsze sytuacje. Osoby na wysokich stanowiskach mają zazwyczaj wysokie zarobki i to z tego powodu stają się celem. Ich rozmowy są podsłuchiwane po to, by znaleźć materiał do szantażu. Każdy z nas ma w końcu zdjęcie z młodości czy fakty, których nie chcielibyśmy ujawniać całemu światu. Taka sytuacja może zniszczyć nasze życie i zdrowie.

biuro

Jak wykryć podsłuch?

Niezwykłe dźwięki mogą być wskazówką, że coś jest nie w porządku. Także zmiany głośności na linii telefonicznej podczas rozmowy mogą być spowodowane podsłuchem. Jednak mogą być również spowodowane przez wiele innych rzeczy i są stosunkowo powszechne, więc nie jest to znaczący wskaźnik, chyba że zdarza się to wielokrotnie. Z drugiej strony, jeśli kiedykolwiek usłyszysz dźwięki wydobywające się z telefonu bez powodu, jest to znaczące i zdecydowanie powinno zostać zbadane.
Jednak tak naprawdę nigdy nie powinniśmy sami próbować wykryć podsłuchu, bo prawdopodobnie go nie znajdziemy. Nie dajmy się zwieźć temu, co widzimy w telewizji, filmach czy książkach szpiegowskich. Wykrywanie podsłuchów jest niezwykle trudne, zwłaszcza tych cyfrowych. W takiej sytuacji powinniśmy zatrudnić profesjonalnego detektywa, który sprawdzi nasz sprzęt i pomieszczenia, które wydają nam się podejrzane. Tylko praca takiego specjalisty może nam zagwarantować, że na pewno nie mamy podsłuchu. A jeżeli detektyw go znajdzie będzie wiedział jakie kolejne kroki podjąć.