Odzież robocza i ochronna oferowana jest dziś w naprawdę wielu rodzajach. W zależności od charakterystyki pracy możemy nabyć strój dla spawacza, pracownika wykonującego obowiązki na wysokościach albo co dzień mającego kontakt z silnie drażniącymi substancjami chemicznymi. Wśród ofert sklepów z tego rodzaju akcesoriami, pojawia się także tak zwana odzież antystatyczna. Jej największe zalety, to oczywiście ochrona przed ładunkami elektrostatycznymi.

Jak działają kurtki antystatyczne?

W dużym skrócie ubranie antystatyczne powoduje, iż ładunki elektryczne zostają odprowadzane szybko i w bardzo skuteczny sposób. To zapewnia z kolei o wiele większy komfort pracy, no i oczywiście bezpieczeństwo wykonywania poszczególnych czynności. Ochrona pracownika przed wyładowaniami iskrowymi, to podstawa w wielu gałęziach przemysłu i w wielu branżach. I choć odpowiedzi na pytania typu: dlaczego pracodawca powinien zainwestować w tego rodzaju kurtki i czym takowe tak naprawdę się wyróżniają – zdają się być już oczywiste, warto pochylić się nad tematem jeszcze bardziej.

Czym tak naprawdę jest odzież antystatyczna?

odzież AntystatycznaOdzież antystatyczna, a więc i kurtki antystatyczne, to rodzaj ubrania roboczego, ochronnego. Dzięki niej pracownik zapewnioną ma ochronę przed wieloma niebezpiecznymi i szkodliwymi dla jego zdrowia czynnikami. Z kolei tak zwana odzież antyelektrostatyczna, to ochrona nie tylko przed ładunkami elektrostatycznymi, ale także przed zimnem. Można nabyć ją w wersji na określoną porę roku, co jeszcze bardziej wpływa na jej skuteczność.

Co istotne – kurtki antystatyczne powinny być noszone przez pracownika cały czas. Jeśli przebywa on na terenie, gdzie znajdują się materiały łatwopalne albo takie, które grożą wybuchem, noszenie odzieży tego rodzaju jest po prostu wymogiem. Przed udaniem się w bezpieczne miejsce, nie można ściągać żadnego elementu ubrania tego rodzaju. Do kurtki powinno się też dobrać specjalne buty zapewniające uziemienie. W ten sposób poziom bezpieczeństwa jeszcze bardziej się zwiększa.

Odzież antystatyczna i antyelektrostatyczna – w jakich branżach powinno się ją stosować?

Kombinezon antystatyczny

Kombinezon antystatyczny

Pewnie każdy z nas miał choćby raz do czynienia z nieprzyjemnym trzaskiem podczas chwytania za klamkę czy ściągania z siebie bluzy wykonanej z włókien syntetycznych. To właśnie wyładowanie elektrostatyczne. I choć w takich sytuacjach nie wydaje się ono niebezpieczne, okoliczności wyglądają zupełnie inaczej, jeśli istnieje ryzyko potencjalnego wybuchu.

Pracodawcy, którzy wiedzą o takowym niebezpieczeństwie, powinny zainwestować w odpowiednią i profesjonalną odzież antystatyczną i antyelektrostatyczną. Takowa chroni ich pracowników przed powstaniem wyładowania elektrostatycznego, które może oczywiście wywołać iskrę. A ta z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi już do zapalenia się obecnej w zakładzie mieszanki wybuchowej. Gdzie tego rodzaju odzież ma zatem zastosowanie?  Chodzi oczywiście o wszelkiego typu zakłady produkcyjne, gdzie wyładowania mogą przynieść realne szkody. W kurtki antystatyczne powinni być wyposażeni też pracownicy stancji benzynowej, rafinerii i innych miejsc, w których obecne są łatwopalne elementy. Specjalne laboratoria też się do nich zaliczają.

Gdzie kupować odzież ochronną tego rodzaju?

Oczywiście w profesjonalnych i dobrze wyposażonych sklepach, które gwarantują duży wybór. W zależności od charakterystyki pracy, odzież powinna być bowiem dostosowana do warunków panujących w danym zakładzie. W Internecie funkcjonuje wiele sklepów BHP, w których oferuje się pełen zakres odzieży roboczej i ochronnej. Odpowiednie certyfikaty i normy dają tam pewność dobrego wyboru. W żadnym razie nie należy na stroju pracowniczym oszczędzać. Ubranie pracownika w zwykłą kurtkę czy spodnie, podczas gdy ten wymaga specjalnych elementów – jest nieodpowiedzialne i obarczone sporymi konsekwencjami. Pamiętajmy o tym!