Gdy rozmowa schodzi na wybór okien do garażu, wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy to w ogóle ma jakikolwiek sens. Wiele osób będzie nadal uważało,15 że to jedynie zbędny wydatek.

Przekonujemy jednak, że absolutnie tak nie jest – dobrze dobrane okno garażowe to doskonały pomysł, pozostaje jednak pytanie, jak je dobrze wybrać? Na co zwracamy uwagę przy wyborze okna do garażu blaszanego?

Okna w garażu blaszanym – jakie powinny być?

Jeśli Twój garaż blaszany jest dodatkowo ocieplony, na pewno warto postarać się o to, by zamontowane okno było energooszczędne. Pozwoli to zapobiec nadmiernej utracie ciepła, przy jednoczesnym zapewnieniu większego dostępu do światła naturalnego. Podczas zakupu zwróć uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła. Najlepiej, by jego wartość nie przekraczała 1,1 W. Dzięki temu nie narazisz się na utratę ciepła z garażu, a przez to nie podniesiesz sobie rachunków za ogrzewanie.

professional-worker-looking-at-metal-bar-PTSBMXN

Garaż to miejsce, w którym przebywamy nieco rzadziej niż w domu, a do tego często trzymamy tam dosyć cenne rzeczy i są one słabiej zabezpieczone, niż domy. Z tych trzech powodów garaże są częstym obiektem włamań. Dlatego też, jeśli chcesz mieć w swoim garażu okno, a chcesz, by trzymane przez Ciebie sprzęty były tam bezpieczne, koniecznie wybierz okna antywłamaniowe. Pamiętaj przy tym, że klasy odporności okien na włamanie są bardzo różne, dlatego też rozważ klasę WK1 lub WK2. Innymi rozwiązaniami, które zabezpieczą Cię dodatkowo, są szyby odporne na zbijanie, a do tego klamki z kluczykiem lub czujniki wmontowane w ramie okna. Są to już jednak droższe rozwiązania, lecz jeśli mieszkasz w okolicy, w której włamania są dosyć częstym zjawiskiem, rozważ takie rozwiązanie. 

Okna PCV – idealny wybór do garażu blaszanego

Oprócz właściwości, jakie powinny mieć dobre okna garażowe, skupmy się teraz przez chwilę na tym, z jakiego tworzywa powinny być wykonane. O ile dobierając okna do domu, wybieramy pomiędzy plastikowymi lub drewnianymi, o tyle w przypadku garażu lepszym rozwiązaniem będą raczej jedynie okna z PCV. Są one bardziej odporne na zniszczenia, a przy tym nie wymagają tak wielu zabiegów konserwacyjnych. 

Oknom garażowym poświęcamy często dużo mniej uwagi niż tym w domu, zatem najlepszym wyborem będzie postawienie na tworzywo, które dobrze radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W dodatku okna z PCV są odporne na inwazję szkodników czy też grzybów, a przy tym zapewniają doskonałą izolację przed utratą ciepła. Okna wykonane z dobrej jakości PCV są łatwe w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia. Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości profile, mogą one jeszcze przez długie lata cieszyć oko piękną bielą. 

Co jednak zrobić, gdy mamy już garaż drewnopodobny? Nic prostszego! Istnieje możliwość dopasowania pięknie wykonanych okien drewnopodobnych o właściwościach takich samych, jak w zwykłych oknach PCV, lecz nadających dużo większego uroku całej konstrukcji. Wiemy dziś, że garaż to nie tylko nieestetyczny blaszak na rupiecie, ukryty gdzieś z tyłu, lecz jeden z ważnych budynków na terenie podwórka, warto zatem zadbać o jego schludny wygląd.