Sklejka szalunkowa coraz bardziej przydaje się nie tylko przy wykonywaniu szalunków, stopniowo odkrywana jest także jej wszechstronność. Cienka i mocna, wymyślona została jako element konstrukcji, lecz wystarczy się rozejrzeć, by szybko dostrzec, że na tym jej zastosowanie się nie kończy. Do czego można wykorzystać sklejkę szalunkową?

Sklejka szalunkowa – budowa i właściwości

Sklejka składa się z kilku cieniutkich warstw drewna, fachowo nazywanych fornirami, które łączy się ze sobą pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, za pomocą odpowiedniego kleju. Aby zapewnić jej jak największą wytrzymałość, włókna w poszczególnych warstwach sklejki układa się prostopadle do siebie. Dzięki takiemu zabiegowi sklejka zyskuje odpowiednią twardość oraz większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sklejki wykonywane są z różnych gatunków drzew, zarówno tych popularnych i powszechnie dostępnych, jak i bardziej egzotycznych gatunków drewna. Zazwyczaj na zewnątrz wykorzystuje się nieco lepszy rodzaj drewna w porównaniu z tym, które zostaje umieszczone w warstwach wewnętrznych. O tym, do jakiego gatunku drewna zaliczana będzie dana sklejka, decyduje rodzaj drewna zastosowany na zewnątrz.

To, w jaki sposób będzie można zastosować dany rodzaj sklejki, zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego do jej wykonania spoiwa. I tak, sklejka budowlana, wykorzystywana do budowy schodów, ma właściwości antypoślizgowe, nadane jej poprzez naklejenie specjalnej warstwy siateczkowej, zapobiegającej niekontrolowanym poślizgom. Odpowiednio wykonana sklejka może być wykorzystana przy poprawianiu akustyki pomieszczenia. Jeśli pomiędzy poszczególnymi warstwami drewna w sklejce pojawi się płat gumowy lub z korka, sklejka ta będzie zapobiegała dalszemu przenoszeniu drgań. Z kolei sklejka znana jako wodoodporna, nie posiada dosłownie właściwości wodoodpornych. Oznacza to jedynie, że pod wpływem działania wody sklejka się nie rozwarstwi. Dlatego owszem, sklejka wodoodporna może być wykorzystywana w wykańczaniu łazienek oraz innych pomieszczeń narażonych na nieco większą wilgoć, lecz musi być dodatkowo zabezpieczona poprzez nałożenie na nią warstwy hydrofobowej.

Najczęstsze zastosowania sklejki

Sklejka to coraz powszechniej używany materiał, świetnie nadaje się m.in.:

  • do wykonywania współczesnych mebli,
  • przy dekoracyjnych wykończeniach ścian,
  • przy budowaniu schodów,
  • podczas konstruowania podestów,
  • do wykonywania sufitów podwieszanych,
  • do konstruowania ścian działowych.

Sklejkę należy odpowiednio dobrać do warunków panujących w pomieszczeniu. Zalecane jest też tzw. klimatyzowanie sklejki, czyli przechowanie jej przez dzień lub dwa zamkniętą w oryginalnym opakowaniu, złożoną w pomieszczeniu, w którym zostanie użyta.

wynajem szalunków warszawa

Pozostawienie sklejki bez tzw. wykończenia nie jest najlepszym pomysłem. Pod wpływem promieni słonecznych sklejka żółknie, a później szarzeje. Nie wygląda to zbyt estetycznie. Dlatego zależnie od tego, jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać, sklejkę należy pomalować odpowiednim lakierem, lakierobejcą lub zaolejować. Pokrycie sklejki jedna warstwą farby nada jej barwę, lecz nie zakryje w pełni jej struktury.

Sklejki posiadają swoje klasy jakości, nadawane w zależności od stanu technicznego sklejki (obecność pęcherzy kleju, sinizn i innych). Najczęściej spotykane klasy to 1-4, lecz zdarzają się też klasy z wyższymi numerami. Klasa pierwsza to oczywiście klasa najlepsza do ozdobnych wykończeń wnętrz, z kolei im niższa klasa, tym lepiej nada się przy układaniu spodnich warstw podłogi lub innych prac tego typu, gdzie nie będzie ona zbyt widoczna.

Po dobór najlepszych sklejek szalunkowych zapraszamy do firmy KBS Construction – sklejka szalunkowa Warszawa. Tutaj fachowcy doradzą Ci, jaka sklejka najlepiej sprawdzi się w planowanych przez Ciebie pracach.